Kalemimin Ucundan...

 

           4. kitap!!!! 

                          

     Pink Floyd hem 68, hem 78, hatta 88 kuşağının büyük hayranlıkla dinlediği,  efsane rock gruplarının kuşkusuz en önde gelenidir. Peki Pink Floyd benim için nedir? Öncelikle hayatımdır, çünkü onları henüz 10 yaşındayken dinlemeye başladım. Daha ilk andan itibaren Pink Floyd müziğinin derinlerimde bir yere seslendiğini biliyorum. Gilmour’ın gitar tınıları, Waters’ın müthiş sözleri,  Wright’ın klavye soloları ve Mason’ın muhteşem davulculuğu, üstüne üstlük mütevazılıkları.  Nereden baksanız üç kuşak insanı etkilemiş inanılmaz bir grup.  50. yıllarına girdikleri şu günlerde yeniden birleşip yeni albüm yapacağız dediler, hem de sadece iki kişi kalmışken. Sanki kaderin bir cilvesi, yaşamın esprisi gibi, kitabımın son düzeltmelerini yaparken böyle inanılmaz bir haber geldi.   Pink Floyd yıllarca dünya sistemini insan bazında anlatarak kitleleri peşinden sürükledi.  Ama bir de anlatmak istediği bambaşka bir anlam daha vardı müziklerinde: İnsanın içsel yolculuğu.

      Kimi erken yaşar kişisel aydınlanmasını ama çoğu, nedense! 40’lı yaşlarının başında uyanır. Ben ikinci gruba dahilim. Uyanışımı yaşadığımdan itibaren de yine Pink Floyd’a döndü gözlerim, bu kez onun demek istediği asıl mesajı özümsemeye başladım. Ve fark ettim ki, gerçekten de insanın varoluşundan ışığa ulaşıncaya kadar bütün yolculuğunu ve hatta ışığa nasıl varılacağını da anlatmaya koyulmuş benim çocukluk aşkım. Bizler bu yaşam aleminde okyanusta birer damla, ya da kainat duvarındaki tuğlalardan biriyiz. Ancak bir damla nasıl okyanusun tamamını göremezse, biz de içinde yaşadığımız maddi,  manevi sistemi anlayamayabiliriz. Bu kitabı size okyanusta bir damla olmak yerine, okyanusa ulaşma yolculuğunuzda belki bir küçük farkındalık katar ve kanatlarınızın altına rüzgarı alırsınız diye yazmaya uğraştım…

   Kitabın yeni baskısı bütün kopyalar tükendiği için yeniden yapıldı ve hem kitap boyutu hem kapak tasarımında değişiklikler yapıldı.  Son albüme ilişkin eklemeler oldu ve şarkı sözlerinin tamamı bu web sitesine alındı kitaptan Dark side of the moon'a kadar olan şarkı sözleri çıkarıldı.

Mart 2018 itibarıyla kitabın yeni baskısı çıkmış durumda.

Elinizdeki kitapla müzik tarihinin bir yanına daha göz atıyoruz. 3 Hürel hiç kuşkusuz Türk Pop Müziğinin en önemli köşe taşlarındandır. Onlar kendi dönemlerinde, bugüne çok da uzak olmayan 70’lerde Efsane adıyla anılan büyük bir gruptu. Toplumsal hafızanın ve değerlerin hızla aşınması, onları neredeyse sadece geçmiş günleriyle anılan unutulmazlar arasına sokacaktı. Ada Müzik’in Diskotür’ü satın alması, onların müziğe dönmelerinde önemli bir etken oldu. Çünkü 3 Hürel Diskotür’e duygusal bağlarla bağlı bir gruptu. Ada Hürel Arşivini yayınlamakla Türk pop Müziğinin köşe taşlarından bu grubu yeniden müzik dünyasına kazandırarak çok önemli görevlerden birini yerine getirdi.

Sizler bu kitapta bir yandan 3 Hürel’in müzik ve özel yaşamını okurken bir yandan da onların içinden geçtiği zaman tünelinde sistemin müziğe etkisini Türkiye ve dünya açılarından değerlendirme fırsatını bulacaksınız.

3 Hürel yakın tarihimizin her türlü geçiş evresine ayna olan ender gruplardan biridir. Onların müziğe başlamaları, bırakmaları ve yeniden dönmeleri Türkiye’nin içinden geçtiği dönemlerle paralellikler göstermektedir. Dolayısıyla 3 Hürel’in grup olarak müziğimize olan unutulmaz katkılarının yanında, onlar bireysel olarak Türkiye’nin insan portresini vermeleri açısından da değerlendirmeye layık, Türkiye’de yetişen son yılların en önemi sanatçı kardeşlerini oluşturmaktadırlar.  Ayrıca müzik yeteneklerinin yanında her birinin sanata olan katkıları ve sanatın resim, heykel, seramik, grafik allarındaki çalışmaları 3 Hürel’in bu ülkenin en değerli sanat adamlarından olduklarını kanıtlamaktadır. 

Pink Floyd kitabı 1996 yılında çıktı. Uzun süre satışta kaldı ve aslında son çıkan kitabın bir versiyonu olmasına karşın, yayımcı müzik dışındaki bütün bölümleri izinsiz bir şekilde keserek kitabı boş bir müzik kitabına çevirdi. Bu nedenle uzun bir uğraş verilerek kitabın orjiinal hali son yıllara ait ve geçmişe dönük düzeltmelerle birlikte 2014 yılında tekrar çıktı ve o kitabı yukarıda bulabilirsiniz.

  • Instagram - Beyaz Çember
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon